Answer :

Answer:

$0.59

Explanation:

$3.54 divided by 6 is $0.59. This concludes that 1 pound is $0.59. Hope this helps!

Thanks for taking the time to read Mia bought 6 pounds of bananas for 3 54 How much does 1 pound of bananas cost. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada

The cost of 1 pound of banana will be $0.59 per pound.

What is Algebra?

Algebra is the study of abstract symbols, while logic is the manipulation of all those ideas.

The acronym PEMDAS stands for Parenthesis, Exponent, Multiplication, Division, Addition, and Subtraction. This approach is used to answer the problem correctly and completely.

Mia bought 6 pounds of bananas for $3.54.

The cost of 1 pound of banana is given by the division of the total cost for 6 pounds and 6. Then we have

⇒ $3.54 / 6

⇒ $0.59 per pound

The cost of 1 pound of banana will be $0.59 per pound.

More about the Algebra link is given below.

https://brainly.com/question/953809

#SPJ2