High School

We appreciate your visit to MTH115 Principles of Mathematics Lesson 3 Practice Test 1 Round all answers to two decimal places if necessary Use a spreadsheet to evaluate this expression. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

**MTH115 – Principles of Mathematics**
**Lesson 3 Practice Test**

1. Round all answers to two decimal places if necessary. Use a spreadsheet to evaluate this expression:
[tex]11 \cdot 2^3 - 7(8 - 12)^2 + 14 \cdot 2[/tex]

2. Use a spreadsheet to find the mean, median, and standard deviation of this set of numbers:
[tex]10, 12, 27, 33, 44, 45, 53, 54, 58, 66, 77[/tex]

3. A data set has a minimum of 200, a maximum of 245, and a mean of 227. If a data value of 570 is added, which one of the following is true?
A. The mean will increase.
B. The mean will decrease.
C. The mean will not change.

4. After calculating the number of containers of nacho cheese needed for a recipe, the answer you arrive at is 4.1. How many containers do you need to buy?

5. You are catering a large gathering of 74 people. You estimate that each person will need 8 fluid ounces of salsa. A gallon has 128 fluid ounces. How many gallons should you bring to the event?

6. Each duck on your farm eats 8 ounces of feed a day that costs $0.77. You have 42 ducks. How much will it cost to feed your ducks for one week?

7. A house has rooms with 175, 70, 85, and 220 square feet, respectively. A bundle of tiles will cover 17 square feet and costs $33.25. How much will the tiles cost to tile these rooms?

8. The ratio of paid to unpaid bills in a month for a small business is 7 to 3. The pile has 18 unpaid bills. How many paid bills are in the pile?

9. The ratio of workers out sick to workers at work is 4 to 17. The workforce is made up of 336 workers. How many were out sick?

10. A 20-pound bag of flour costs $13.89. What is the price per pound?

11. A 16-fluid ounce bottle of oil costs $6.55 while a 128-fluid ounce bottle costs $47.50. Find the unit cost for each in dollars per fluid ounce.

12. Solve [tex]\frac{19.5}{6.2} = \frac{7.1}{x}[/tex] for the variable \(x\).

Answer :

Final answer:

To evaluate the expression 11*2^3-7(8-12)^2+14*2, enter the formula =11*2^3-7*(8-12)^2+14*2 in a spreadsheet. The mean, median, and standard deviation of the set of numbers 10, 12, 27, 33, 44, 45, 53, 54, 58, 66, and 77 can be found using the AVERAGE, MEDIAN, and STDEV functions in a spreadsheet. If a data value of 570 is added to a data set with a min. of 200, max. of 245, and mean of 227, the mean will increase.

Explanation:

  1. To evaluate the expression 11*2^3-7(8-12)^2+14*2 using a spreadsheet, you would enter the following formula: =11*2^3-7*(8-12)^2+14*2. The result of this expression is -137.
  2. To find the mean, median, and standard deviation of the set of numbers 10, 12, 27, 33, 44, 45, 53, 54, 58, 66, and 77 using a spreadsheet, you can use the built-in functions AVERAGE, MEDIAN, and STDEV respectively. The mean is 43, the median is 45, and the standard deviation is 21.12.
  3. If a data value of 570 is added to a data set with a min. of 200, max. of 245, and mean of 227, the mean will increase. The new mean will be (227+570)/11, which is approximately 77.55.

Learn more about Evaluating expressions, Descriptive statistics here:

https://brainly.com/question/33625443

#SPJ11

Thanks for taking the time to read MTH115 Principles of Mathematics Lesson 3 Practice Test 1 Round all answers to two decimal places if necessary Use a spreadsheet to evaluate this expression. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada