We appreciate your visit to Your local grocery store is having a special on soda They re selling a 12 pack of 12 oz cans for 4 75 and 20. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
Answer:
12 pack
Step-by-step explanation:
Thanks for taking the time to read Your local grocery store is having a special on soda They re selling a 12 pack of 12 oz cans for 4 75 and 20. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Buying 12-pack of 12-oz cans will be the better choice.
What is unitary method?
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
Given here , pack of 12 oz cans at $4.75 and hence volume of such 12 packs = 12 × 12 = 144 oz
and seven 20 oz bottles at $ 6.3 the volume is = 20 × 7 = 140 0z
Hence clearly 12-pack of 12-oz is the better choice
Learn more about unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2