Middle School

We appreciate your visit to Zeke orders 27 75 square feet of granite countertop for his kitchen If he pays 508 75 for the granite what is the cost per. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!

Zeke orders 27.75 square feet of granite countertop for his kitchen. If he pays $508.75 for the granite, what is the cost per square foot?

Answer :

Answer:

The cost of per square foot is 18.33.

Step-by-step explanation:

Given:

Zeke orders 27.75 square feet of granite countertop for his kitchen.

He pays 508.75 for the granite.

Now, to find the cost of per square foot.

If, cost of 27.75 square feet of granite = 508.75

Then, the cost of 1 square foot of granite [tex]= 508.75\div 27.75[/tex]

[tex]= 18.33.[/tex]

Thus, by dividing we get 18.33 cost of per square foot.

Therefore, the cost of per square foot is 18.33.

Thanks for taking the time to read Zeke orders 27 75 square feet of granite countertop for his kitchen If he pays 508 75 for the granite what is the cost per. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!

Rewritten by : Barada