We appreciate your visit to A bird flies at a speed of 15 m s for 10 seconds 1 200 m min for 0 17 minutes and 2 500 cm. This page offers clear insights and highlights the essential aspects of the topic. Our goal is to provide a helpful and engaging learning experience. Explore the content and find the answers you need!
Answer :
15 m/s for 10 sec; distance covered = (15 x 10) = 150 m
Second segment:
20 m/s for 20 sec; distance covered = (20 x 20) = 400 m
Third segment:
30 m/s for 15 sec; distrance covered = (30 x 15) = 450 m
Total time = (10s + 20s + 15s) = 45 sec
Total distance = (150m + 400m + 450m) = 1,000 m (1 km)
Average speed = (1,000 m) / (45 sec) = 22.22 m/s ...
Second segment:
20 m/s for 20 sec; distance covered = (20 x 20) = 400 m
Third segment:
30 m/s for 15 sec; distrance covered = (30 x 15) = 450 m
Total time = (10s + 20s + 15s) = 45 sec
Total distance = (150m + 400m + 450m) = 1,000 m (1 km)
Average speed = (1,000 m) / (45 sec) = 22.22 m/s ...
Thanks for taking the time to read A bird flies at a speed of 15 m s for 10 seconds 1 200 m min for 0 17 minutes and 2 500 cm. We hope the insights shared have been valuable and enhanced your understanding of the topic. Don�t hesitate to browse our website for more informative and engaging content!
- Why do Businesses Exist Why does Starbucks Exist What Service does Starbucks Provide Really what is their product.
- The pattern of numbers below is an arithmetic sequence tex 14 24 34 44 54 ldots tex Which statement describes the recursive function used to..
- Morgan felt the need to streamline Edison Electric What changes did Morgan make.
Rewritten by : Barada
Answer:
Explanation:
average speed=distance travelled/time taken
distance=speed*time
15*10=150 m
1200 m/min=20 m/s
0.17 minute=10.2 seconds
20*10.2=204 m
2500 cm/s=25 m/s
5000 milliseconds=5 seconds
25*5=125 m
125+150+204=479 m
10.2+5+10=25.2
479/25.2=19.0